Sinirli Ot

Sinirli Ot

Sinirli yaprak otu, Ateş otu olarak da bilinir. Sinirli otun tabanındaki yaprak rozeti altındaki çimenlerin solmasına yol açar. bu türe geniş yapraklı sinirli ot denir. Dar yapraklı sinirli otun yaprakları mızrak şeklindedir ve diktir. Her iki bitkinin ufak çiçekleri silindir görünümlü sivri çıkıntılarındadır. Sinirli otun anayurdu Avrupa ve Asya’dır. Türkiye’de yaygın olanı dar yaptığı sinirli ottur.

Kullanılan kısımları : Yaprakları yaz aylarında bitki çiçek açmadan toplanır ve kurutulur. Her iki türde yatıştırıcı olarak ve genellikle haricen kullanılır. Bu bitkiler ayrıca çay, sıvı ekstre ve kapsül şeklinde de kullanılır.

Bileşenleri : Her iki sinirli ot türünün yapraklarında aukubin adlı bir iridoit ve flavonoidler,kan damarlarını güçlendiren ve sıklıkla antienflamatuvar etkileri olan antioksidanlar bulunur. Sinirli otta bitki zamkı da vardır.

Tedavi amaçlı kullanımı: Her iki sinirli ot türü de deri kaşıntısı çatlakları kesileri sıyrıkları böcek ısırıklarına ve göz iltihabını tedavi etmek amacıyla uzun zaman haricen kullanılmıştır. Dahili olarak kullanıldığında bitkinin hafif bir ekspektoran etkisi vardır ve içerdiği bitki zamkı tahriş olmuş ve enflamasyonlu mukus membranları rahatlatır. Bu da bitkiyi idrar yolu enflamasyonu öksürük ve hafif bronşit tedavisi açısından ideal hale getirir. sinirli ot ekstresinin kronik bronşitin etkili bir şekilde tedavi edilmesini sağladığı solunum yollarındaki daralmayı rahatlattığı gösterilmiştir. Dahili olarak kullanıldığında astımı nezleyi larenjiti farenjiti saman nezlesine ve solunumu etkileyen çeşitli alerjik reaksiyonları hafifletebilir. Sinirli otunun içerdiği iridoitler antienflamatuar etkilere sahiptir.Sinirli ot antibakteriyel özelliklere de sahip gibi görülmektedir. Bu bitkiden elde edilen bir polisakkarit ekstresinin Pnömokok enfeksiyonuyla mücadele ettiği görülmüştür. İsveç’te yapılan araştırmalar polisakkarit enjeksiyonlarının streptokok enfeksiyonlarına karşı koruyucu olabileceğini düşündürmüştür.

Yetiştirilmesi : Sinirli ot istilacı bir bitkidir. Bahçenin güneşli veya gölgelik bir köşesinde yetişebilir.
Hazırlanması : İdrar yollarının tahrişi ve enflamasyonunu, bronşiti, farenjiti, larenjiti ve saman nezlesini tedavi etmek için kullanılabilir.
Çay : 1 veya 4 gram bitki bir fincan kaynar suda 5 dakika bekletilir sonra süzülür. Günde 3 fincan yemek aralarında içilir.
Yara lapası : Suyla 200 gram taze ve yıkanmış sinirli ot kıyılıp yeterli miktarda Kaynamış su ile karıştırılarak bir macun haline getirilir. Bu macun bir gazlı bez veya tülbentin üzerine yayılarak cilde uygulanır ve soğuyana kadar orada bırakılır. Yara lapasının yapışmasını önlemek için cilde zeytinyağı sürülür. Belirtiler devam ederse hekime danışılmalıdır

Uyarılar : Alerjik reaksiyonları görülse de bugüne kadar yan etki ve toksisite de bildirilmemiştir. İlaçlama yapılmış yerlerden alınan sinirli ot kesinlikle kullanılmamalıdır.

 

[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *