Kılıçotu, Kanotu, Mayasıotu, Koyunkıran, Binbirdelik otu olarak ta anılan Sarı Kantaron bitkisinin eski inanışlarda, kokusunun kötü ruhları uzaklaştırdığına inanılırdı. Yol kenarları, otlaklar, meralar benzeri yerlerde kendiliğinden yetişen bu bitki sarı çiçekleri ile sonbaharın sonuna kadar tabiatı süslemektedir. Yaklaşık olarak 2000 yıldır da sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Haziran ayı ortalarından Eylül ayı sonlarına kadar toplanan Sarı Kantaron bitkisi demetler halinde kurutulur ya da taze çiçekleri kullanılır. Sarı yapraklarındaki saydam lekeler ve taç yapraklarındaki siyah benekler ayırıcı özelliğini oluşturur.

Sarı Kantaron bitkisi yaprakları spesifik olarak koyu kırmızı bir yağ içermektedir. Hiperisin adı verilen bu yağın, tıbbı etkilerinin bir çoğunun temelinde yattığı düşünülmektedir. Flavonoid ve Tanenler açısından da zengin özelliklere sahiptir.

Özellikle iki temel özelliğinden günümüz tedavi yöntemlerinde de sıkça kullanılmaktadır. Bunlardan ilki yara iyileştirici olması nedeniyle, cilt üzerinde bulunan kesik ve yaralanmalarda, yanıklarda şeklinde olmakta, diğer özelliği ise, daha çok ön plana çıkarılmış olan hafif şiddetteki depresyon tedavileridir. Bir çok ülke de hafif dozlu anti depresan olarak hekimler tarafından da tavsiye edilmektedir. Ancak yapılan tüm araştırmalar bu özelliğinin etkilerinin neden kaynaklandığı yönünde bir bilimsel açıklama getirememiştir. Almanya da gerçekleştirilen ve 1984 yılında konu olan araştırmalarda tüp içindeki hiperisin maddesinin MONO inhibitörleri ile aynı şekilde etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca içeriğinde bulunan hiperforin maddesininde beyindeki serotonin faaliyetlerinde olumlu etkileri ispatlanmıştır. Bu da kısmende olsa antidepresan işlevini kanıtlamaktadır.

Nevralji, siyatik gibi acı veren iltihaplanmalarda harici olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca sinir yorgunluğu, endişe, huzursuzluk, anksiyete, uykusuzluk gibi şikayetlerde dahilen tercih edilmektedir. Bir çok ülke de ekstre ve tabletleri drogstore ve eczanelerde satışa sunulmaktadır.

Tüm bu yararlı çalışmalara rağmen özellikle bu bitkinin hekim izni ve kontrolü olmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bir çok ilaçla etkileşime giren Sarı Kantaron bitkisi, devam edilen ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Güneşten etkilenen hiperisin maddesi deri de döküntülere ve kızarıklıklara yol açmaktadır. Kullanım esnasında güneş ışığı teması olmamalıdır. Ayrıca her zaman söylediğimiz gibi, hamile ve emziren kadınlar kullanmamalıdır.

 

Sarı Kantaron Çiçekleri

Sarı Kantaron Çiçekleri

 

Binbirdelikotu

Yok kenarında Sarı Kantoron Bitkisi

 

Sarı Kantoron

Bahçede Sarı Kantaron

 

 

[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *