A Vitamini

Bağışıklık sisteminde önemli rol oynaması nedeniyle genellikle A vitamininin ʻantienfeksiyon ʼ vitamini olduğu söylenir. Büyüme için zorunlu olup loş düşük ışıkta ve gece görmeye yardımcı olur. Ayrıca, kalp rahatsızlıklarına ya da kansere yol açabilecek olan hücre hasarlanmalarına karşı koruma da sağlar. A vitamininin çok az ya da çok fazla olması sorun yaratabilir. Bütün çocukların yaklaşık yarısının diyetlerindeki A vitamini miktarı yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle,beş yaşından küçük bütün çocuklar için A vitamini içeren vitamin damlaları tavsiye edilmektedir. Ancak, tavsiye edilen miktardan fazla vitamin damlası verilmemesi gerekir. Çünkü A vitamininin çok yüksek miktarlarda alınması karaciğer ve kemik hasarı, saç kaybı, çift görme, kusma ve baş ağrılarına neden olabilir.

A Vitamini içeren gıdalar

Karaciğer*
Karaciğer
sosisi/pâté*
Havuç
Ispanak
Tatlı patates
Kırmızı biber
Mango
Kantalup kavunu
Kuru kayısı

* Karaciğer ve karaciğer ürünleri A vitamini açısından zengindir. Bu yiyeceklerin
çocuklara haftada bir defadan fazla verilmemesi tavsiye edilmektedir.

D Vitamini

Saglikli kemikler ve dişler için, kalsiyumla birlikte çalişan D vitamini gereklidir. D vitamini eksikligi, kemik agrisi ya da yumuşakligi ve kas zayifligiyla birlikte egri bacaklara neden olan raşitizme yol açabilir. D vitamini eksikligi olan bir çocuk, genellikle bitkin ve aşiri halsiz olur. D vitamininin ana kaynagi, cildin gün işigi görmesidir. Kemikleri hizla büyümekte oldugundan ve yeterli gün işigi almayabildiklerinden, özellikle alti ayliktan üç yaşa kadar olan bebek ve çocuklar, yeterli D vitamini almama riski altindadir. D vitamininin bulundugu gidalar çok olmayip, küçük çocuklarin sadece diyetlerinden yeterli D vitamini almalari zordur. Üç yaşindan sonra çocuklar, Nisan – Eylül aylarinda düzenli olarak dişarida zaman geçirebildikleri takdirde genel olarak yeterli miktarda D vitamini alabilirler. Saglik Bakanligi tarafindan beş yaşa kadar çocuklarin D vitamini damlalari şeklinde D vitamini takviyesi almalari tavsiye edilmektedir**.

D Vitamini içeren gıdalar

Takviyeli kahvaltı
gevreği
Sardalye, ateş balığı,
taze ton balığı,
konserve veya taze
somon, ringa balığı
gibi yağlı balıklar
Yumurta


Folik Asit

Folik asit, vücuttaki birçok önemli fonksiyon için zorunlu olan bir vitamindir. Folik asit eksikligi, özel bir kansizlik (anemi) türüne yol açabilir. Hamile bir kadinda folik asit eksikligi, bebekte spina bifida sorunu olmasina yol açabilir. Gidalarin uzun süre isitilmasi, örnegin fazla pişirilmesi ya da uzun süreler sicak tutulmasi sonucu folik asit kismen yok olur.

Folik Asit içeren gıdalar

Ispanak
Maya ekstresi
Yeşil yapraklı
sebzeler
Lahana
Brüksel lahanası
Brokoli
Bezelye
Portakal
Kavun
Böbrek

C Vitamini

C vitamini, hastaliklarin önlenmesi ve sagligin korunmasi için önemlidir. Kemik, diş, cilt ve tendonlarda kullanilan kolajen üretimi için vücuda C vitamini gereklidir. Yaralarin iyileşmesi için de önemlidir. C vitamini ayrica hücre ve dokularin hasarlanmasini da önleyebilir. Aksi takdirde bu hasarlar kansere yol açabilir. C vitamini ile demir ayni ögünde birlikte alinirsa, C vitamini vücudun demir emilimine yardimci olabilir. Çocuklarin üçte birinde C vitamini eksikligi olup; bunun başlica nedeni yeterli meyve ve sebze yememeleridir.

C Vitamini içeren gıdalar

Kuş üzümü
Portakal (ve
portakal suyu)
Çilek
Konserve guava
Yeşil otlar
Yeşil ve kırmızı biber
Brokoli
Lahana
Karnabahar
Ispanak
Domates
Brüksel lahanası
Tere
Kivi
Mango
Greyfurt
Patates
Taze baklagiller
Bezelye
Satsuma
Elma
Nektarin
Şeftali
Ahududu
Böğürtlen

Kalsiyum

Kemik oluşumu ve gelişimi, beyinden vücuda mesajlar iletilmesi, kaslarin çalişmasi ve başka birçok vücut fonksiyonlari için kalsiyum gereklidir. Beş yaşindan küçük çocuklarin çogu bol süt içtiklerinden yeterli miktarda kalsiyum alirlar. Anne sütü ya da süt mamulleri (süt, yogurt, peynir ve benzeri) almayan çocuklarin yeterli kalsiyum almalarini; örnegin kalsiyum takviyeli soya içecegi içmelerini saglamak önemlidir. Kalsiyum eksikligi, sonraki yaşlarda osteoporoza (cam kemik hastaligina) neden olabilir.

Kalsiyum içeren gıdalar

Yeşil yapraklı
sebzeler
Sardalye
Peynir
Tofu
Ateş balığı (pilchards)
Yoğurt
Süt (her türü)
Kalsiyum takviyeli
soya, pirinç ya da yulaf
içeceği
Krem peynir
Susam
Tahin
Fındık, fıstık, ceviz gibi
kabuklu yemişler***
Brokoli
Konserve somon
Müsli
Ekmek
Bezelye
Baklagiller
Mercimek
Kuru meyve***
Portakal
Yumurta sarısı
Ravent (Rubarb)

** Eğer çocuğunuzun fındık, fıstık, ceviz gibi kabuklu yemişlere alerjisi varsa kabuklu kuru yemişleri kullanmayın. Boğazına kaçıp boğulma riski yaratabileceği için 5 yaşından küçük çocuklara kırılmamış kuruyemiş vermeyin.

***Kurutulmuş meyveler diş çürümesini engellemek için ara öğün ya da yemeğin parçası olarak verilmelidir. Çocuklara kuru meyve verirken boğulma riskini gidermek için kuru meyvenin yumuşayıncaya kadar pişirildikten ya da küçük parçalara ayrıldıktan sonra verilmesi oldukça önemlidir

[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *