Hazır Karışımlar

Aktarlarda, alternatif sağlık ürünleri satan dükkânlarda, süpermarketlerde ve eczanelerde bulunabilecek daha önce birçok kez denenmiş doğal çay karışımları vardır. Bu karışımlar bir ila 011 çeşit bitki içerebileceği gibi bazen daha fazlasını da içerebilir.

Hazır Bir Karışımın Size Uygun Olup Olmadığını Nasıl Anlayacaksınız?

İşte izlenebilecek genel bir kural: karışım ne kadar basit olursa, içindekileri incelemek de o kadar kolay olur.

Satın almadan önce, karışımdaki her bir bitkinin kendi do­ğasını bilmek çok gereklidir. Birkaç dakikalık bir araştırma, karışım seçimimizde de büyük farklılıklar yaratabilir. Bu sizin bilinçli bir seçim yapmanızı sağlar ve kapağı açıp ilk fincanı­nızı tükettikten sonra karışımla ilgili hoşlanmayacağınız bir şeyin ortaya çıkması ihtimalini oldukça azaltır. B11 da size para tasarrufu sağlar; çünkü bu, raflarınızın arkasının denenip ke­nara atılmış karışımlarla dolmasını engeller.

Ayrıca, satış elemanının sağladığı bilgiden daha ziyade, bit­kileri kendinizin araştırması daha iyi bir yoldur. Her insan farklıdır ve bir insanın memnun olduğu bir bitkiden diğeri memnun olmayabilir. Örneğin, bir insan, kalp atış hızını art­tırdığı yönündeki uyarılara rağmen, bir enerji karışımındaki ma huang bitkisini kullanmaktan şikâyetçi olmayabilir ama siz bu insan kadar dikkatsiz olmayabilirsiniz. Bir bitkiyi ken­diniz araştırdığınızda, seçiminizle ilgili hiçbir şüpheniz kal­maz. Daha da iyisi, birkaç dakikalık araştırma sizin için en uygun olan karışımı seçmenizi sağlar ve çabuk bir rahatlama için size sadece demlemek, dökmek ve içmek kalır.

Araştırmayı kolaylaştırmak için, “Modern Bir Bitki Çayı Bahçesi” bölümüne yüzden fazla bitkinin profilini ekledim. Her bir bitkinin kendi doğasına bakabilirsiniz ve bilgi do­nanmış bir şekilde seçiminizi yapabilirsiniz. Eğer profil derle­memde bir bitkiyi bulamazsanız, satış elemanına sizin adınıza araştırması için rica edin. Genelde rafın arkasında, kendi kul­lanımları için kitapları mevcuttur. Eğer bunların arasında da bu bitkiyi bulamazlarsa, başka bir karışım seçin. Seçilebilecek o kadar çok harika, sağlıklı bitki var ki gizemli bir bitki seçe­rek risk almanıza hiç gerek yok.

1) Bir ile beş bitkinin oluşturduğu basit karışımlar: Bir ile beş arasında bitki içeren birçok basit karışım, yıllar yılı bir norm hâline gelmiştir ve soğuk algınlığı, grip, uykusuzluk, PMS (regl öncesi sendromu), kireçlenme ve romatizma gibi birçok yaygın problemin çözümünde insanlara içimi hoş çay­lar sunmuşlardır. Daha yeni istekler sonucunda (enerji, can­lılık, yaşlanma geciktirici, bağışıklık, sindirim bozuklukları, panik, depresyon) her yıl yeni karışımlar ortaya çıkmaktadır.

Kural olarak, en sağlıklı içeriğe sahip olan ve birçok insanın dikkatini çeken basit karışımlar, denenmiş ve doğrulanmış bitkilerle elde edilir. Çok sayıda insana mutluluk veren çaylar yapmak, tat ve sinerjiyi artırmak için eklenen ilave bitkilerle birlikte esas iyileştirici etkiye sahip olanlar harmandaki bir ya da iki şifalı bitki olacaktır. Daha önce ayrıntılı bir şekilde bahsedil­diği gibi tat ve sinerji bitkileri beş çeşittir: limon, nane, tatlılar, çiçekler ve meyveler. Bunlar genellikle çok geniş bir yelpazedeki rahatsızlıklar için karışımlarda kullanılır, bu yüzden birçok karı­şımın özünü anlayabilmek için bunlara bakmanız gerekir.

Konu basit karışımların içindeki başlıca bitkilere geldiğinde, bazı ortak temalar gözünüze takılabilir. Örneğin, papatya uyku ile ilgili olan karışımlarda, ekinezya genelde soğuk algınlığı ve grip karışımlarında, giııseng ise enerji karışımlarında bulunur. Hatta daha az bilindik bitkiler içeren yeni karışımlarda bile, ge­nellikle bu başlıca bitkileri karışımın bir parçası olarak görebi­lirsiniz. Örneğin, yeni bir uyku karışımı, takke otu ve kedi otu içerebilir ama bunun yanı sıra genellikle papatya da içerir.

Peki, bu size ne anlatır? Bu staııdartlaşmış bitkiler çoğu insan için, en güvenilir, en sağlam ve en sağlıklı bitkilerdir. Şüpheye düştüğünüz zaman, bu standartları kullanan bir ka­rışım seçin ve kullanımı yüzyıllardır desteklenen bir geleneği seçiminiz hâline getirin.

2) Beş ile on bitkinin oluşturduğu kompleks (karmaşık) karışımlar: Bu karışımları değerlendirmek için kullanabilece­ğiniz basit teknik, tat ve sinerji için kullanılan bitkileri saymak (limon, nane, tatlılar, çiçekler ve meyveler) ve geride neyin kal­ dığını görmektir. Geride kalan bitkileri araştırın. Birçok kar­maşık karışım aslında daha çok miktarlarda limonun, nanenin, tatlının, çiçeğin ve meyvenin kullanılmasıyla elde edilmiş basit karışımlardır. Eğer bir karmaşık karışımdaki bitkilerin çoğu size yabancı geliyorsa tat ve enerji standartlarını kullanmayın ve bunu öylece “karışık bir karışını” olarak kabul edin.

3) On ile daha fazla bitkinin oluşturduğu komplike (karışık) karışımlar: Komplike karışımlar, profesyoneller tarafından anlaşılabilecek bir uzmanlık alanıdır. Eğer bir ka­rışım on ya da daha fazla bilmediğiniz bitki içeriyorsa ama siz bu belirli firmanın ürünlerine güveniyorsanız, her bir bitkiyi araştırın ya da firmadan bilgi isteyin ve en iyi değerlendirme­nizi kendiniz yapın.

Eğer iyileştirici etkileri için bitkisel karışımları henüz tanı­maya başladıysanız, reçetesiz satılan karışık karışımlar yapabi­leceğiniz en iyi seçim değildir. Karmaşık karışımlarla ilgili göz önünde bulundurulması gereken iki konu vardır. Bu proble­mi “Hangi bitki?” olarak adlandırıyorum.

Bir şey yolunda değil. Eğer tedavi olarak birçok bitki içeren bir karışım aldıysanız ve bitkilerin biri hoşunuza gitmediyse, bunun “hangi bitki?” olduğunu bilebilmenin hiçbir yolu yok. Bu da sizi genel olarak bitkilerin size iyi gelmediği inancına kapılmanıza ve sağlığınız için bitkisel çarelere başvurmanın hüsranla sonuçlandığı yönünde hissetmenize neden olabilir.

Bir şey işe yarıyor, ama ne? Eğer tedavi olarak birçok bitki içeren bir karışım aldıysanız ve bitkilerden biri size fayda sağ- ladıysa, bunun “hangi bitki?” olduğunu bilebilmenin hiçbir yolu yok. Bu da hangi bitkinin sizde daha iyi işe yaradığı ko­nusunda bilgisiz kalmanıza neden olur.

Bir karışımdaki bitkilerin sayısı arttıkça, her bir bitkinin dozu düşürülür. Hazır karışımlarda, tiim bir çay için standart

doz bir tatlı kaşığıdır (düz ya da yuvarlak). Eğer bir karışımda on altı karışım varsa, her bir bitkinin dozu on altı parçaya bölünmek zorundadır (eşit parçalar olması şart değil). Düz­gün bir şekilde geliştirildiğinde, birçok bitkinin sinerjisi top­lamdaki etkiyi arttırabilir ama çok genel olarak geliştirilirse, birçok bitkinin iyileştirici özelliği kaybolabilir.

Evde kullanım için, daha basit karışımlar (daha az bitki içe­renler) en iyi öğretmeniniz ve en iyi çözümünüz olabilir.

 

[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *