Beş Tat

Beş Tat

Çin tıbbında, bitkisel bir çözüm bulabilmek için tat, göz önünde bulundurulması gereken bir öneme sahiptir. Bu beş tat, farklı vücut sistemleri ve belirli duygularla bağlantılıdır.

Ekşi : Karaciğer, safrakesesi, gözler, sinirler (ve kızgınlık duygusu). Bu alanlarda sağlığınızı geliştirmek için; oğul otu,

limon otu ya da yabani çilek gibi ekşi bitkileri karışımlarınız­da deneyebilirsiniz.

Tuzlu : Böbrekler, idrar torbası, kulaklar, saç, kemikler (ve korku duygusu). Bu bölgelerin daha sağlıklı olması için; sinir otu, bladderwrack, yoğurt otu gibi tuzlu bitkileri karışımları­nızın bir parçası hâline getirebilirsiniz.

Keskin/Buruk : Akciğerler, kalın bağırsak, burun, deri (ve keder duygusu). Bu bölgelerde sağlığınızı daha iyi bir düzeye getirmek için; adaçayı, çördiik otu, fesleğen (reyhan) ya da zencefil gibi keskin bir acısı olan bu bitkileri karışımlarınızda kullanabilirsiniz.

Tatlı : Dalak, mide, ağız, kaslar (ve endişe duygusu). Bıı kısımlardaki canlılığı arttırmak için; meyan kökü, kuşburnu, ginseng ya da Çin melek otu gibi tatlı bitkileri karışımlarınız­da deneyebilirsiniz.

Acı : Kalp, kan damarları, ince bağırsak, dil (ve mutluluk duygusu). Eğer neşesiz ve yorgunsanız, takke otu, lavanta, pa­patya ya da hafif bir acısı olan kadife çiçeği gibi acı bitkileri karışımlarınıza ekleyebilirsiniz.

Şizandra bitkisi bütün bu beş tada da sahiptir. Denge ve uyum için bu bitkiyi karışımlarınızda kullanabilirsiniz.

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

It is main inner container footer text