Beş Tat

Beş Tat

Çin tıbbında, bitkisel bir çözüm bulabilmek için tat, göz önünde bulundurulması gereken bir öneme sahiptir. Bu beş tat, farklı vücut sistemleri ve belirli duygularla bağlantılıdır.

Ekşi : Karaciğer, safrakesesi, gözler, sinirler (ve kızgınlık duygusu). Bu alanlarda sağlığınızı geliştirmek için; oğul otu,

limon otu ya da yabani çilek gibi ekşi bitkileri karışımlarınız­da deneyebilirsiniz.

Tuzlu : Böbrekler, idrar torbası, kulaklar, saç, kemikler (ve korku duygusu). Bu bölgelerin daha sağlıklı olması için; sinir otu, bladderwrack, yoğurt otu gibi tuzlu bitkileri karışımları­nızın bir parçası hâline getirebilirsiniz.

Keskin/Buruk : Akciğerler, kalın bağırsak, burun, deri (ve keder duygusu). Bu bölgelerde sağlığınızı daha iyi bir düzeye getirmek için; adaçayı, çördiik otu, fesleğen (reyhan) ya da zencefil gibi keskin bir acısı olan bu bitkileri karışımlarınızda kullanabilirsiniz.

Tatlı : Dalak, mide, ağız, kaslar (ve endişe duygusu). Bıı kısımlardaki canlılığı arttırmak için; meyan kökü, kuşburnu, ginseng ya da Çin melek otu gibi tatlı bitkileri karışımlarınız­da deneyebilirsiniz.

Acı : Kalp, kan damarları, ince bağırsak, dil (ve mutluluk duygusu). Eğer neşesiz ve yorgunsanız, takke otu, lavanta, pa­patya ya da hafif bir acısı olan kadife çiçeği gibi acı bitkileri karışımlarınıza ekleyebilirsiniz.

Şizandra bitkisi bütün bu beş tada da sahiptir. Denge ve uyum için bu bitkiyi karışımlarınızda kullanabilirsiniz.

 

 

 

[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *