Şifalı Çaylar

İLHAM VERİCİ KARIŞIMLAR

 

Kendi ilham verici harmanlarınızı kolaylıkla geliştirebilirsiniz. Bunun sırrı şudur: Bir fincan çaya, her bitkiden eşit miktarda koymak.

Bir bardak bitki çayı için standart doz, bir çay kaşığı dolusu kurutulmuş bitkidir. Tek bir bitki ya da birden fazla bitki kullanıyor olmanız fark etmez. Eğer kurutulmuş bitkilerle bir harman yapıyorsanız, yapmanız gereken iş çok basittir. Bir kaşığı dolduracak şekilde bitkileri eşit parçalara ayırmak.

Eğer her bir poşette bir tatlı kaşığı dolusu bitkiyi zaten içe­ren poşet çaylarla harman yapıyorsanız, her çay poşetini, daha yüksek dozda bir bitki çayı hazırlamak için karışıma ekleme­niz gereken bir fincan su olarak düşünün. Örneğin, iki çay poşetiyle yapılan harman iki fincan su gerektirecektir, dört çay poşeti ile yapılacak harman için de dört fincan suya ihtiyaç duyulacaktır.

Çay poşetinden daha etkili biçimde yararlanmak için daha lazla su ekleyerek çay poşetini ve kurumuş bitkileri aynı ka rışımda birleştirmemeniz için hiçbir neden yoktur. Özel bir sarışım yapmak istediğim ve istediğim bitkileri hazır poşet çaylarda bulamadığım zamanlarda ben bunu yaparım

Harmanlamada etkileyici bir başka özellik de insanların eşsiz doğası ve karışımlarında ortaya çıkardıkları bireysellik- eridir. İnsanların çeşitliliğine birkaç örnek vermek amacıyla arkadaşlarımdan bu karışımlar için birkaç tarif istedim. Bu ta­rifleri evde deneyebilirsiniz ya da kendi harmanınızı yaratmak !çin onları ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Kathy’nin Renk Harmonisi

Kathy, karışımlarını estetik açıdan değerlendiren bir sulu­boya ressamı. Karışımlarını, aynen resimlerinde günbatımın­da renklerin, ağaçların ve yol üzerindeki taşların birleşmesini iördiiğü şekilde estetik bir açıdan değerlendiriyor. Onun bit­kileri seçme nedeni iyileştirici erdemleri, bu karışımlar renk zenginliği yaratıyor. Farklı mevsimler için farklı renkler kul­lanıyor, yaptığı karışımları içiyor, renk onun için ilham kay­nağı.

Kış için kırmtzı ve mor harmanlar: Kathy kış karışımla­rını renklendirmek için yaban mersini, ahududu, böğürtlen gibi çayları kullanır. Bunlar, mineral ve C vitamini açısından zengindir. Soğuk algınlığı ve griple savaşmak ve soğuk kış ay­larında vücudu korumak için hazırlanmış bitkilerdir.

Yaz ve bahar için parlak yeşil ve sarı harmanlar: Kathy’nin seçimi buzlu çayı enfes yapan karahindiba, mayda­noz ve nane gibi hafif, temizleyici bitkilerdir. Bu çaylar besin dolu olup yenilenmiş enerjiyle bahar ve yaz mevsimleri bo- vunca temiz ve ferah bir esinti hissi verir. Birbirleriyle uyum içindedirler ve sade bir demle ışıldarlar.

Sonbahar için koyu yeşil ve kehribar harmanlar: Kathy’nin seçimi sinir otu, biberiye ve adaçayı ile çeşni olarak tarçındır. Tarçının iç kabuğu enfeksiyonlara karşı mükemmel bir savaşçıdır ve bir çubuk tarçın bir karışımdaki bir bitkiye eşdeğerdir. Bir kehribar harmanına bir parça tarçın ekleyin, böylece Kathy’nin “hoş kokulu sarı yakut” adını verdiği karı­şımı elde edeceksiniz.

Aşağıdakiler Kathy’nin ilham veren karışımlarından bazı­larıdır:

Buzlu Nane Bükümü: Hızlı bir yenilenme, mentol ferahlı­ğı, harika bir kan dolaşımı ve sağlık vaad eder. Eşit nane par­çaları, oğul otu ve uzun bir bardak buzlu çayın üstünde yüzen spiral portakal kabuğu.

Buzlu Yaban Mersini: Mükemmel bir iç temizleyici ve be­sin kaynağıdır. Uzun bir bardakta buzla birlikte yaban mersi­ninden eşit kesilmiş parçalar ve karahindiba ile hazırlanır.

Coco-Roco Kırmızısı: Çikolata sevenler için vitamin ve mi­nerallerle dolu, organlarınızı güçlendirerek iştah kabartan bir tattır. Bir paket kakao tozu (tatlandırılmış ya da tatlandırılma­mış) ve bir poşet kırmızı ahududu çayı ile hazırlanır.

Pembe İçecek: Bağışıklığınızı güçlendirmek ve hücrelerinizi C. vitamini içinde yüzdürmek için muhteşem bir çaydır, idrar yollarınız için de mükemmel bir temizleyicidir. Soğuk içil­diğinde özellikle hoştur. Eşit miktarlarda ekinezya ve yaban mersini ile bu karışımı hazırlayabilirsiniz.

Tasha’nın Barış Bahçesi

Tasha, sarmal bir biçimde tasarladığı bitki bahçesiyle bitki uzmanı, folk şarkıcısı ve şairdir. Bu sarmalın başında ekinezya bulunmakta olup, yol kıvrınılaştıkça da her bir kenarda ayrı bir yeni bitki vardır. Tasha’nın bahçesinin ortasında da taş ka­buktan durgun bir havuz suyu bulunur. Ona “Barış Bahçesi” adını vermiştir ve karışımlarını yapmak için bahçesindeki bu şifalı bitkileri kullanır. Eski bir folk şarkısından “maydanoz, adaçayı, biberiye ve kekik” nakaratı Tasha’nın daima aklında kalmıştı. Ve bir gün bir bitki uzmanı olarak, bunları bir karı­ şıma dönüştürmekten kendini alıkoyamadı.

Aşağıdakiler Tasha’nın bazı denenmiş ve gerçek karışımla­rıdır:

Scarborough Fair: Canlanmak, berrak düşünmek, iyilik hissetmek için ideal bir karışım. Eşit parçalarda Maydanoz, adaçayı, biberiye ve kekikle hazırlanır.

Şamata, Cümbüş: Organları güçlendirmek, sindirim ve kabızlık şikâyetleri içindir. Eşit miktarda maydanoz, ahudu­du ve reyhan (fesleğen) ile hazırlanabilir.

Barış Bahçesi Çayı: Temizlenmiş enerji ve hayatın kııtsa- nışı içindir. Sade ve rahatlatıcı doğası olan bir karışımdır. Bu, tıpkı bahar yağmurundan sonra bir bitki bahçesinde yürümek gibidir. Eşit miktarda lavanta, limon otu ve maydanozla ha­zırlanabilir.

Tina’nın Çay Hazinesi

Tina, tıatüropati derecesi olan bir tıp öğrencisidir. Hem Batı hem de bitkisel tıp alanında lisanslı, çok yönlü bir doktor olacak. Karışımlar hakkında konuşurken birinci sınıf sağlık ipuçları verir. Örneğin bir giiıı bu konuda sohbet ederken çok faydalı bulduğu mürver hakkında “Bilirsiniz mürver sonu -it ile biten bütün hastalıklara iyi gelir” dedi. Ben de şöyle yanıt verdim: “Sinüzit, kolit, artrit gibi mi?” Tina onaylayıp şöyle dedi: ‘ ‘-it demek iltihaplanmış demektir.” Bu durumda ilti­haplanma ile savaşmak için mürver ideal bir seçimdir.

Aşağıdakiler, özel tedaviler için Tina’nın karışımlarından bazılarıdır:

Alerji Karışımı (Hajifi:V\ms önler, antienflamatııar (iltihap önleyici) ve konjesyon (kan hücumu) gidericidir. Eşit miktarda sığırkuyruğu ve mürverle bu karışımı elde edebilirsiniz.

Alerjiler, Soğuk Algınlıkları, Bronşitler (Güçlü): Üst so­lunum yollarınız ve aynı zamanda genel sağlığınız için mü-

kemmel bir karışım. Eşit miktarda sığırkuyruğu, kekik, nane, hatmi ve mürverle bu karışımı elde edebilirsiniz.

Öğle Sonrası Rahatlamaları: Sağlık ve aromaterapi için bir karışım. Yeşil çay bir toniktir, nane duygularınızı coşturur ve limon otu tiroidinizi destekler. Eşit miktarlarda yeşil çay, nane ve limon otu karıştırarak bu çayı hazırlayabilirsiniz.

Charlie’nin Enerji Karışımları

Charlie, ııatüropati ve homeopati doktoru ve ülke çapında sağlık üzerine dükkânları bulunan bir bitkibilimcidir. İnsan­lar hergün içinde bulunduğumuz çağın yarattığı sıkıntılar için kullanılabilecekleri bitkiler hakkında ona danışır ve o da neyin etkili olduğunu gayet iyi bilir. Sağduyu kullanımından yanadır ve bulduğu çareleri “Sağduyu Karışımları” olarak adlandırır.

Erkekler İçin Enerji: Vücudu ve beyni canlandırıp yaşlan­ma etkilerini geciktirir. Eşit miktarlarda Sibirya ginsengi ve gotu kola (su ebegümeci familyasından sürüngen bir bitki) ile hazırlanabilir.

Kadınlar İçin Enerji: Hormon dengesi, “Chi” enerjisinin akışı ve uyum içindir. Eşit miktarlarda Çin melek otu (dong quai) ve hayıt meyvesiyle hazırlanabilir.

Prostat Ayarı: Üreme organlarının arındırılması ve güçlen­mesi içindir. Eşit miktarlarda sabal (cüce palmiye) ve kuşbur­nu ile hazırlanabilir.

Tansiyon Dengesi: Arter duvarlarında plaka oluşumunu ön­lemek, yağları parçalamak, kol ve bacaklardaki dolaşımı arttır­mak için tatlı, sıcak bir karışımdır. Bu karışım, sırasıyla, tansi­yonu sabitlemeye ve kalp fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olur. Eşit miktarlarda keten ve zencefil ile hazırlanabilir.

Claire’in Tabiat Özü

Claire hem bir anne hem bir bitkibilimci hem de bir sanat­çıdır. Çok cömert bir yapısı ve botanikle arasında bir iletişim sağlayan bitki sevgisi vardır.

İşte Claire’nin genel vücut sağlığı için hazırladığı karışımı: Sindirimi Kolaylaştırıcı Tonik: Mide problemlerini azaltan, sindirim sistemini düzenleyen, keyfinizi arttıran ve enerjinizi yükselten sinerjik bir karışımdır. Zengin ve hoş kokuludur. Eşit miktarlarda ahududu, meyan kökü ve nane ile hazırlanabilir.

KARIŞIMLARINIZ İÇİN BİTKİLER

Tat ve Sinerji. Harika çayların geleneklerine göz atarsanız, yüzyıllardır tat ve sinerji için karışımlara eklediğimiz, denen­miş ve doğrulanmış şifalı bitkiler vardır. Bunlar:

1. Limonun her çeşidi – Oğul otu (melisa), limon otu (yalancı melisa).

2.  Naneler – bahçe nanesi, yaban nanesi, kıvırcık nane.

3.  Çok tatlı bitkiler- meyan kökü, anason.

4.  Çiçekli bitkiler (bunlar aynı zamanda aromatiktir) – amber çiçeği, ıhlamur çiçeği, sarı papatya.

5.  Meyveler – ahududu, böğürtlen, mürver, kuşburnu. Hazır karışımlarda bunlar sıklıkla karşımıza çıkar. Genel

olarak tat için kullanılırlar ama karışımlara kendi özelliklerini de kattıklarından aynı zamanda bir sinerji yaratırlar.

Siz de tat ve sinerji açısından, kendi karışımlarınızla küçük mucizeler yaratmak için: limonlara, nanelere, tatlılara, çiçek­lere ve meyvelere güvenin.

 



[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *