Sığır Kuyruğu ( Verbascum Phlomoides )

Özellikleri : Yüksek boylu, 2 metreye kadar uzayabilen, sık tüylü olan sıracagiller familyasından olan sığır kuyruğu, daha çok tarla ve yol kenarlarında çalılıklarda yetişir.  Sarı ve kırmızı çiçekleri çabuk dökülen sığır kuyruğu bitkisinin yaprakları tabanlı bulunmaktadır. Tohumları ile çoğalır.  Çiçekleri ve yaprakları yaz aylarında toplanır ve gölge de kurutulur.

Önerilen Hastalıklar : Verem hastalığında kullanılır. Ayrıca romatizma ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Balgam söktürür, göğsü yumuşatır. Karaciğeri güçlendirerek egzamaya iyi gelir. Ayrıca hafif uyku verici etkisi bulunmaktadır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Kurutulmuş bir tatlı kaşığı sığır kuyruğu, 1 su bardağı kaynamış suda demlendirilir ve günde 3 defa bir bardak içilir. Ayrıca taze yaprakları kıyılıp yara üzerine koyulduğunda yarayı iyileştirme sürecini hızlandırır.

Yan Etkiler : Bilinen bir yan etkisi yoktur. Fakat çiçeği ve yaprakları dışındaki kısımları tüketilmemelidir. Küçük tohumları hafif zehirli etki gösterebilir.

Sığır Kuyruğu, Sığır kuyruğunun faydaları, sığır kuyruğu neye iyi gelir, Verem, romatizma ağrıları, egzama tedavisi

Sığır Kuyruğu, Sığır kuyruğunun faydaları, sığır kuyruğu neye iyi gelir, Verem, romatizma ağrıları, egzama tedavisi

[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *