img

Sığır Kuyruğu ( Verbascum Phlomoides )

/
/
/
368 Views

Özellikleri : Yüksek boylu, 2 metreye kadar uzayabilen, sık tüylü olan sıracagiller familyasından olan sığır kuyruğu, daha çok tarla ve yol kenarlarında çalılıklarda yetişir.  Sarı ve kırmızı çiçekleri çabuk dökülen sığır kuyruğu bitkisinin yaprakları tabanlı bulunmaktadır. Tohumları ile çoğalır.  Çiçekleri ve yaprakları yaz aylarında toplanır ve gölge de kurutulur.

Önerilen Hastalıklar : Verem hastalığında kullanılır. Ayrıca romatizma ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Balgam söktürür, göğsü yumuşatır. Karaciğeri güçlendirerek egzamaya iyi gelir. Ayrıca hafif uyku verici etkisi bulunmaktadır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Kurutulmuş bir tatlı kaşığı sığır kuyruğu, 1 su bardağı kaynamış suda demlendirilir ve günde 3 defa bir bardak içilir. Ayrıca taze yaprakları kıyılıp yara üzerine koyulduğunda yarayı iyileştirme sürecini hızlandırır.

Yan Etkiler : Bilinen bir yan etkisi yoktur. Fakat çiçeği ve yaprakları dışındaki kısımları tüketilmemelidir. Küçük tohumları hafif zehirli etki gösterebilir.

Sığır Kuyruğu, Sığır kuyruğunun faydaları, sığır kuyruğu neye iyi gelir, Verem, romatizma ağrıları, egzama tedavisi
Sığır Kuyruğu, Sığır kuyruğunun faydaları, sığır kuyruğu neye iyi gelir, Verem, romatizma ağrıları, egzama tedavisi

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

It is main inner container footer text