Ökse Otu-Viscum Album

Özellikleri : Asalak şeklinde yaşayarak, köknar, ardıç, zeytin, ıhlamur, kavak söğüt gibi ağaçların yüksek dallarında yetişir. Kışın yapraklarını dökmez. Yaprakları zeytin yapraklarına benzer ve ağaçları öz sularını emerek beslenir. Meyveleri nohut büyüklüğünde olup, etli bölümlerinde “visin” adlı yapışkan madde bulunur. Bu madde insanlar için ciddi anlamda zehirli olmasına rağmen kuşlar tarafından iştahla tüketilir. Yaprakları ve sapları zararlı değildir.

Önerilen Hastalıklar : Yüksek tansiyonu düşürür, sinirleri gevşetir ve sinir spazmlarını giderir. Damar sertliğine, damar çeper kireçlenmesine karşı kullanılmaktadır. Son araştırmalarla birlikte bazı kanser türlerinde, ökse otunun tümör oluşumunu engellediği saptanmıştır. En önemli etkisi, kan dolaşımını düzenleyip, kalbi kuvvetlendirmesidir. Epilepsi hastalığında kullanılmaktadır. Menopoz dönemi sıkıntılarında etkilidir.

Kullanım Şekli ve Dozu : Orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya, yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış ökse otu eklenir ve 10-12 saat demlenir, daha sonra süzülerek içilir. Yılda 6 hafta süren bir kür tavsiye edilir.

Yan Etkileri : Bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 

ökse otu

ökse otu

[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *