Meyan Kökü ( Glycyrrhiza glabra )

Özellikleri : Fasulyegiller familyasından olan bu bitki ülkemizde daha çok güney ve batı Anadolu bölgelerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Çok yıllık bir bitki olup, mavi morumsu çiçekleri ile 50-100 santimetreye kadar uzayabilmektedir. Ayrıca güneybatı Asya ve Akdeniz ülkelerinde de yetişen meyan kökünün toprak altı bölümleri serinletici içki yapımında ve tıpta kullanılmaktadır.  Yani kök kısımları kullanılmaktadır.  Ekim ve Kasım aylarında kökleri çıkartılarak , iyice yıkanıp temizlenir. Değişik ve yoğun tadı nedeniyle ilaçlara lezzet vermek amacıyla, şekercilikte, sigara yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca meşrubat yapımında ve kola tipi içeceklerde aromatik olarak kullanılır.

Önerilen Hastalıklar : Gerçek anlamıyla bağışıklık sisteminin yeterli çalışmaması ya da zayıflaması nedeniyle ortaya çıkan, Sedef, Behçet hastalığı, Vitiligo, pernisioz anemi gibi hastalıklarda tıbbi tedavilere yardımcı olarak kullanılır. Ayrıca depresyon nedenli sinir zaafiyetlerinde, kullanılabileceği bildirilmiştir.  Solunum yolları, ağız bölgelerinde yaralar ve astıma karşı kullanılır. Tansiyonu dengeler, öksürüğü keser, iştah açar, karın ağrılarını giderir, egzamaya ve ses kısıklığına iyi gelir. Mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinde faydalıdır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Kurutulmuş meyan kökü kökleri, kıyılarak,  kapalı kaplarda hava almayacak şekilde saklanır. 1 çay kaşığı meyan kökü, bir bardak suda haşlanmak suretiyle her yemekten sonra üç öğün içilir.

Yan Etkileri : Uzun süreli kullanımında alışkanlık yaptığı bilinmektedir. Yüksek tansiyonu olanlar, kanda potasyum eksikliği olanlar ve karaciğer iltihabı olanların kullanmaması gerekmektedir.

meyan kökü

meyan kökü

[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *