Kuşburnu ( Rosa Canina )

 

 

Kuşburnu, Kuşburnu çayı, kuşburnu neye iyi gelir. Kuşburnunun faydaları, c vitamini, grip ve soğuk algınlığı, romatizma ve yorgunluk

kuşburnu

 

Özellikleri : Yabani bir gül türünün meyvelerinden olan kuşburnu, Avrupa ve Kuzey Afrika’da doğal olarak yetişmektedir. 2-3 metre uzayabilen karışık çalı formunda olan kuşburnu, dalları sarkık bir ağaç görünümündedir. Anadolu da yaygın olarak bulunur. Tam bir C vitamini deposu olan kuşburnunun çiçekleri beyaz ya da pembe renkte açar. Yaklaşık olarak 17 kilogram portakalda bulunan C vitamini 1 kilogram kuşburnunda bulunmaktadır. Ayrıca ortalama bir değer olarak elmadan üç yüz, domatesten otuz kırk kat daha fazla C vitamini içermektedir.

Önerilen Hastalıklar : Grip ve soğuk algınlıklarında vücudun direncini arttırmak ve enfeksiyonlara karşı durmak amacıyla kullanılır. Sindirim bozukluklarında ve mide kramplarında, bitkinlikte, yorgunlukta, yoğun vitamin içeriği nedeniyle de gözlerin dostudur.  Bağırsak yumuşatır ve romatizma da kullanılır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Kuşburnu marmelatı ve lapası eskilerden bugüne şifa deposu olarak kullanılmaktadır.  Ayrıca 1 litre suya 1 çay bardağı kuşburnu meyvesi konarak 45 dakika kısık ateşte kaynatılır. 1 saat soğutulduktan sonra günde 3-5 çay bardağı kullanılabilir. Ya da 1 su bardağı suda 8-10 meyve ezilerek demlenir.

Yan Etkileri : Bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *