Kudret Narı ( Momordica charantia )

kudret nar

 

Özellikleri : Bir yıllık bir bitki olan kudret narı, kabakgiller familyasından ince gövdeli ve tırmanıcı bir şifalı bitkidir.Olgunlaşan meyveler birbirinden ayrılır. Üzerlerinde sarı turuncu renkte kabarcıkları bulunur.

Faydalanılan Hastalıklar : Mide ülserlerini tedavi eder. Yaraların daha çabuk kapanmasında faydalıdır. Egzama ve farklı cilt hastalıklarında faydalıdır. Karaciğeri destekler. Hücreleri yenileyip, bağırsak tembelliğini giderir. Asya’da kan şekeri kontrolü ve mide problemlerinde çok sık kullanılır.

Kullanım Şekli ve dozu : Kahverengi olmuş olan olgun meyve tabakta ezilerek, balla karıştırılır ve sabah aç karnına 1 kaşık yenir. Bu uygulama en az 41 gün sürmelidir. Meyvanın taze bulunamadığı zamanlarda ise, halis zeytinyağı içerisinde 6 ay bekletilen kudret narı sabahları 1 çorba kaşığı olarak balla karıştırılarak yenir.

Yan etkileri : Bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

2 Comments

 • erkut Posted 11/13/2010 2:29 PM

  nerde yetisir, nasil ve nerde bulabiliriz,
  tam olarak hangi kisimlari nasil tuketilir
  bunlari cevaplarsaniz cok seviniriz
  simdiden tesekkurler

 • admin Posted 08/28/2011 1:09 PM

  Kudret narı, genellikle aç karnına meyve olarak tüketilir. Fakat daha sonra ki zamanlarda da tüketilmek için işlenip saklanabilmektedir.İşlenmiş kudret narı hazırlamak için takip edilecek yol şu şekildedir ; Önce yetişip toplanan tüm kudret narları mümkünse geniş bir cam kavanoz içerisine konur ve bünyesinde acı suyu salması beklenir. Zaten oda sıcaklığın bekleyen kudret narları, acı suyunu bir ay civarında bir süre de salar. Sonra bu su zaman zaman aralıklarla hızla ortamdan çıkartılmalıdır. Ne kadar çabuk ve çok fazla suyu ortamdan atarsanız yiyeceğiniz zaman ki acılık sizi o kadar az rahatsız eder. Sonrasında suyu alınmış kudret narlarının üzerine, kavanoz dolacak şekilde, mümkün olduğunca kalite zeytinyağı doldurulur. Ortalama 45-50 gün olgunlaşması beklenen tüketilmeye hazırdır. Eğer vaktiniz varsa, bir sene beklemek çok daha kaliteli bir karışım elde etmenizi sağlar. Sabahları aç karnına bir çorba kaşığı tüketmek suretiyle kullanılır. Acılığı ve acı aromayı gidermek amacıyla tüketirken balla karıştırılabilir. Mide için gerçekten hazine değerinde olan şifalı bitkilerimizdendir.

[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *