Dulavrat Otu ( Lappa Officinalis )

dulavratotu-lappa officinalis

Özellikleri : Kırmızı çiçekli ve büyük yapraklı dulavrat otu, ülkemizin kuzey ve doğu Anadolu bölgelerinde yol kenarlarında yetişen çok yıllık, dayanıklı otsu bir bitkidir. Dulavrat otunun boyu1 metreye kadar ulaşır. Nemli ve gölgelik yerleri sever. İlaç yapılmak için genellikle kökleri ve yaprakları kullanılır. Ayrıca doğu Anadolu bölgemizde yapraklarından yemek yapılır. Sonbahar ve ilkbaharda kökler toplanır ve kesilerek kurutulur.

 

Önerilen Hastalıklar : Karaciğer hastalıklarında, egzama tedavisinde kullanılır. Uzun süreli tedavilerde sedef hastalığına iyi gelir. Terleticidir. Gut hastalığına iyi gelir. Hücre büyümesini hızlandırır. Kanı temizler. Mide iltihablarını giderir. Ayrıca dulavrat otu, deri akne sivilce gibi deri sorunlarına da iyi gelir. Kepekli saçlarda kullanılır. Ayrıca kuru ve pullu derilerin iyileştirilmesinde etkilidir.

 

Kullanım Şekli ve Dozu : Bir tatlı kaşığı kurutulmuş dulavrat otu kök, bir bardak su içerisinde atılıp kaynama noktasına kadar getirilir, sonra altı kısılarak hafif ateşte 10-15 dakika da kaynatılır. Ve günde üç kez 1 bardak içilir.

Yan Etkileri : Uzun süreli kullanılmamalıdır. Ayrıca çok zehirli olan güzelavrat otu ile kesinlikle karıştırılmamalıdır.

[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *