Dereotu-Anethum graveolens

 

Dereotu-Anethum graveolens

Özellikleri : Maydanozgiller familyasında olup, altmış santimetreye kadar uzayabilen, çok yıllık bir bitkidir. Yaz ortasında şemsiye benzeri sarı renkli çiçekler açan hoş kokulu ve iplik misali ince yapılı bir görünümü vardır. Akdeniz bölgesinde ve Güney Rusya’ da tohumlarıyla doğal olarak yetişir. Dereotu tohumları baharat gibi besinlere katılır ya da yaprakları çeşni amaçlı yemek ve salatalarda kullanılır.

Önerilen Hastalıklar : Bedeni rahatlatırken, sinirleri yatıştırır. Ayrıca kusmayı engeller ve mide kasları üzerinde kasılmaları önleyici bir etkisi bulunduğu bilinmektedir. Gaz sökücü, kramp giderici ve gaza bağlı spazmları kesici özelliktedir. Anneler süt miktarını arttırmakta ve son yıllardaki araştırmalar ışığında dere otunun antioksidan etkilerde bulunduğu saptanmıştır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Tohumlar iyice olgunlaşmadan toplanarak demetler halinde kurutur. Daha sonra renkleri kahverengimsi bir hal aldıktan sonra yere serilen bir bez aracılığıyla demetlerin tohumları dökülür.  Tohumlardan 1-2 kaşık dövülerek bir bardak kaynar suda 8-10 dk demlenerek yemeklerden önce tüketilir.

Yan Etkisi : Normal doz ve koşullarda bilinen bir yan etkisi yoktur.

Dereotu-Anethum graveolens

Dereotu-Anethum graveolens

[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *