Çörek Otu ( Nigella Sativa )

çörek otu-nigella sativa

çörek otu-nigella sativa

Özellikleri : Kokusu çok keskin olan bu kara tohumun şifalı bitkiler literatüründe çok önemli bir yere sahiptir. Genellikle acımsı bir tadı olan ve 1-2 mm uzunluğunda olan bu  siyah tohum, Afyon, Isparta ve Burdur civarlarında yetiştirilmektedir.  Baharat olarak kullanılmaktadır.

Önerilen Hastalıklar : Çörek otu hakkında en güçlü ve en etkili bilgi, Peygamber efendimiz zamanından bu zamana aktarılmaktadır. Bir çok sahih hadis içerisinde efendimizin şöyle buyurduğu rivayet edilir. ” Çörek otuna devam ediniz, zira çörek otunda ölümden başka her derde çare vardır” Bu nedenle günümüzde modern tıbbın ve teknolojinin gelişmesi,  bu baharat adına bir çok üniversiteyi araştırma yapmaya yönelmiştir. Anne sütünü arttırıcı, idrar söktürücü, iştah açıcı ve adet düzenleyici etkileri vardır. Mutfaklarda süsleme ve aromatik etkisi nedeniyle kullanılır. Ayrıca son zamanlar da yapılan araştırmalar da bağışık sistemi üzerindeki etkileri tespit edilmeye başlamış ve bunun paralelinde, Mikroplar, virüsler ve mantarlar üzerinde etkili oldukları keşfedilmeye başlanmıştır.  Bazı ülkelerde AIDS tedavisinde kontrollü olarak kullanıldığı bilinmektedir.  Ayrıca çörek otunun yağı cilt hastalıklarına, saç kırana, siğillere iyi  gelir. Yaraların çabuk iyileşmesi, hücrelerin yenilenmesi, hormon sisteminin düzgün çalışmasında ve ruh halinin düzenli olmasında kullanılır. Ayrıca çeşitli damar hastalıkları, alerji, kan şekerinin düzenlenmesi ve mide rahatsızlıklarında kullanılır.

Kullanım Şekli ve Dozu : Çörek otu genellikle dövülüp bal ile karıştırılarak tüketilir. Çok çeşitli uygulamaları vardır. Özellikle kişisel bir tavsiye olarak, dişlerde ezilerek tüketilmesinin, içinde bulunan uçucu yağların da bünyeye alınmasında etkili olmaktadır.

çörek otu

çörek otu

2 Comments

  • Yener Posted 04/30/2012 8:04 AM

    Önemli hastalıkların tedavisi mutlaka uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir, ancak ufak tefek her rahatsızlıkta da kişinin hemen doktor kontrolüne girmesi gerekmeyebilir. Şifalı Bitkiler Sitesi size bu konuda yardımcı olacaktır. Şifalı Bitkiler sayfası Size bitkileri tanıtacak, etkinlik biçimleri hakkında bilgilendirecek ve bitkileri doğadan kendi ellerinizle toplayıp kurutmaya sizi davet edecektir. Bu arada da sık sık, şifalı bitki çaylarıile kişinin kendini tedavi edebilmesinin ayrıntıları ve sınırları hakkında sizleri uyaracaktır. Bitki çayları ve tentürleri etkili ve zararsız ilaçlardır. Ama önemli hastalıklarda ancak, bir uzmanın uyguladığı tedaviye eşlik edebilir veya onu destekleyebilir.

  • Trackback: Kırlangıç Otu – Chelidonium Majus – Şifalı Bitkiler
[trx_line style="solid"]

Your email address will not be published. Required fields are marked *